Skip Navigation Links
Forside
VUK & Faglige anbefalinger
Kontakt
Om DSKB
DSKB-nyt
Møder
Uddannelse
Dokumenter
Indmeldelse
Udvalg
Links & tools
YLKB

DSKBs bestyrelse

Du er velkommen til at kontakte medlemmer af DSKB's bestyrelse, hvis du ønsker yderligere oplysninger om foreningens arbejde.


Formand
Ledende overlæge, ph.d., MHM
Lise Bathum
Klinisk Biokemisk Afdeling
Amager og Hvidovre hospital
E-mail: 
Lise.Bathum@regionh.dk 
Mobil: 40136709

Næstformand og kontaktperson til Uddannelsesudvalg for kemikere 
Biokemiker, ph.d.
Malene Bjerregaard Pass 
Klinisk Biokemisk Afdeling 
Sjællands Universitetshospital, Roskilde
E-mail: 
mbpa@regionsjaelland.dk 
 

Kasserer og Kontaktperson til Uddannelsesudvalg for læger og til Yngre Læger i Klinisk Biokemi (YLKB) 
Overlæge, dr.med.,klinisk lektor
Vakur Bor
Klinisk Biokemisk Afsnit
Sydvestjysk Sygehus
Esbjerg


E-mail: Vakur.Bor@rsyd.dk 
 
Bestyrelsesmedlem
Uddannelseskoordinerende yngre læge
Eva Rabing Brix Petersen
Afdeling for Klinisk Biokemi og Farmakologi
OUH, Odense Universitetshospital
E-mail:
 eva.rabing.brix.petersen@rsyd.dk
 
Akademisk sekretær
Overlæge, klinisk lektor, phd.
Tina Parkner
Blodprøver og Biokemi
Aarhus Universitetshospital
E-mail:
tina.parkner@auh.rm.dk 

Bestyrelsesmedlem
Forskningsansvarlig overlæge, dr.med., ph.d.
Morten Dahl
Klinisk Biokemisk Afdeling
Sjællands Universitetshospital Køge
E-mail:
 modah@regionsjaelland.dk



Kontaktperson til udvalg under DSKB
Biokemiker, lektor, ph.d.
Martin Overgaard
Afdeling for Klinisk Biokemi og Farmakologi (KBF) 
Odense Universitetshospital
E-mail:
Martin.Overgaard@rsyd.dk

 
Webmaster
Overlæge, ph.d. 
Emil Daniel Bartels 
Klinisk Biokemisk Afdeling 
Rigshospitalet
E-mail: 
emil.daniel.bartels@regionh.dk 
 
Suppleant for læger
Fie Juhl Vojdeman
Klinisk Biokemisk Afdeling, Bispebjerg Frederiksberg Hospital (Region H)
email: fie.juhl.vojdeman@regionh.dk 


Suppleant for biokemikere
Cand.Pharm, ph.d.
Cathrine Baastrup
Centrallaboratoriet
Hospitalsenheden Horsens













Sponsorer









 

Kontakt

Akademisk sekretær
Tina Parkner, Overlæge, klinisk lektor, phd.
Blodprøver og Biokemi
Aarhus Universitetshospital
E-mail: tina.parkner@auh.rm.dk

Kontaktformular: Klik her