Skip Navigation Links
Forside
VUK, Faglige anbefalinger & præsentationer
Kontakt
Om DSKB
DSKB-Nyt
Møder
Uddannelse
Indmeldelse
Udvalg
Links & tools

DSKBs bestyrelse

Du er velkommen til at kontakte medlemmer af DSKB's bestyrelse, hvis du ønsker yderligere oplysninger om foreningens arbejde.


Formand
Ledende overlæge, ph.d., MHM
Lise Bathum
Klinisk Biokemisk Afdeling
Amager og Hvidovre hospital
E-mail: 
Lise.Bathum@regionh.dk 
Mobil: 40136709

Næstformand og kontaktperson til Uddannelsesudvalg for biokemikere 
Biokemiker, ph.d.
Trine Rennebod Larsen 
Klinisk Biokemisk Afdeling, Svendborg
Odense Universitetshospital og Svendborg Sygehus
E-mail: 
Trine.Rennebod.Larsen@rsyd.dk 


Kasserer 
Biokemiker
Cindy Søndersø Knudsen
Blodprøver og Biokemi
Aarhus Universitetshospital
E-mail: cindy.knudsen@aarhus.rm.dk 

Redaktør på DSKB-nyt
Afdelingslæge, ph.d.
Eva Rabing Brix Petersen
Blodprøver, Biokemi og Immunologi
Sygehus Sønderjylland
E-mail: 
eva.rabing.brix.petersen@rsyd.dk
Akademisk sekretær
Afdelingslæge, klinisk lektor, ph.d.
Pernille Just Vinholt
Afdeling for Klinisk Biokemi og Farmakologi
Odense Universitetshosptial
E-mail: 
pernille.vinholt@rsyd.dk 

Bestyrelsesmedlem
Ledende overlæge, ph.d.
Annebirthe Bo Hansen
Klinisk Biokemisk Afdeling
Aalborg Universitetshospital
E-mail: 
Annebirthe.bo@rn.dk 

Kontaktperson til udvalg under DSKB og YLKB

1. Reservelæge, ph.d.
Fie Juhl Vojdeman
Klinisk Biokemisk Afdeling
Herlev og Gentofte Hospital
E-mail: 
fie.juhl.vojdeman.01@regionh.dk 

Suppleant for læger og webmaster
Overlæge
Elke Hoffmann-Lücke 
Blodprøver og Biokemi

Aarhus Universitetshospital
E-mail: elkehoff@rm.dk 

Suppleant for biokemikere
Biokemiker
Mikala Klok Jørgensen
Klinisk Biokemisk Afdeling
Slagelse Sygehus
E-mail: 
mijr@regionsjaelland.dk 

Webmaster 
Biokemiker, ph.d.
Malene Bjerregaard Pass 
Klinisk Biokemisk Afdeling 
Sjællands Universitetshospital
E-mail: 
mbpa@regionsjaelland.dk 
 










Sponsorer








 

Kontakt

Akademisk sekretær
Pernille Just Vinholt
Afdelingslæge, klinisk lektor, ph.d.
Afdeling for Klinisk Biokemi og Farmakologi
Odense Universitetshosptial
E-mail: pernille.vinholt@rsyd.dk

Kontaktformular: Klik her